„Judge me in a year“/ „Súďte ma o rok“

19. mája 2022, Dana Jelinkova, Nezaradené

… povedal v lete roku 2020 hlavný švédsky hygienik Anders Tegnell, keď presadzoval vo Švédsku svoj dlhodobý plán boja s Covidom bez povinných lockdownov, zatvorení škôl, bez manévrov pri celoštátnom testovaní. Žiadne uniformy pri dverách kontrolujúce dodržiavania karantény, žiadne ozbrojené rúškové patroly v nákupných centrách číhajúce na seniorov, či majú správne nasadené rúško , žiaden zvoz občanov do štátnych karanténnych centier po tom, ako prešli hranice a vrátili sa do vlasti. Keď som tieto naše spôsoby riešenia pandémie rozoberala s kolegami zo severnej Európy, neverili mi. Vývoj pandémie vo Švédsku ukázal, že Anders Tegnell mal pravdu. Málo sa však o tomto švédskom modele u nás píše. O inej ceste, beznátlakovej, cestou odporúčaní a korektnej komunikácie. O ceste bez silových zložiek v akcii. Bez nadávok občanom a vzájomného obviňovania sa osôb zodpovedných za boj s pandémiou.  Pred pár týždňami som bola vo Švédsku ako divák na zápase v hale s asi 15 tisíc ľuďmi. Bez rúšok a respirátorov. Diváci boli uvoľnení a v pohode. Takej tej severskej. Závidela som im.

Je nesporné, že roky 2020 až 2022 sú v celosvetovom meradle  výnimočným obdobím. Pandémia v ľuďoch rozvibrovala tie najzákladnejšie ľudské pudy.  Patrí  medzi ne pud sebazáchovy spojený s  mobilizáciou prežiť, pretože sa jedinec cítil v permanentnom ohrození života. V náhlom ohrození života takýto pud trvá niekoľko sekúnd  možno minút. V našom prípade trvá tento stav dva roky. Po počiatočnom šoku z výskytu pandémie nastalo obdobie, kedy jedinec v rámci aktivizovaného pudu sebazáchovy zaútočil na každé potenciálne ohrozenie svojho života a zdravia. Aj to nereálne.  Racionálne predpoklady a predvídania nefungovali. Neistota sa stala jednou z našich základných istôt. Právo na zdravie sa zmenilo na povinnosť byť zdravý spôsobom, o ktorom nerozhodoval jedinec, ale štátna autorita.

Po pár mesiacoch pandemickej hyperostražitosti sa dostavil stav pandemickej únavy a vyčerpania. Podráždenosť pôvodne majúca korene v permanentnej pripravenosti jedinca zaútočiť, aby prežil, vystriedala podráždenosť z vyčerpania.  Predstavte si ako  napríklad na človeka zaútočí v lese medveď. Zmysly sú nastražené a číhate, skadiaľ príde rana, aby ste sa jej účinne mohli brániť. V našom prípade sme mali zmysly nastražené niekoľko mesiacov v kuse.

 Potom sme otupeli a už len zo zotrvačnosti čakali, čo bude. Obdobie čakania bolo sprevádzané silnou polarizáciou spoločnosti spôsobenou rozdielnym názorom na to, do akej miery môže štát zasiahnuť do telesnej a psychickej integrity človeka, a tiež spôsobenou rôznym stupňom dôvery k verejne prezentovaným scenárom  riešenia situácie. Oficiálne komunikačné techniky zvolené k téme pandémie čelnými predstaviteľmi štátu by sa rozhodne nedali nazvať mäkkými.

Pandémia na Slovensku v roku 2022 má rozpačitý smer. Taký do stratena. Žiadne pomerenie  v spoločnosti sa nekoná. Nik sa nikomu neospravedlňuje, nevysvetľuje a nerobí spätne analýzu. Vypla sa diskusia a zúčtovanie.

Je otázne, či si vznik pandémií človek sám v budúcnosti nespôsobí svojou vlastnou činnosťou. Zaujal ma článok v medicínskom časopise o jednej z pravdepodobných príčin úmrtia pacienta – človeka s transplantovaným srdcom z prasaťa.

Na začiatku tohto roka američanovi s terminálnym srdcovým ochorením implantovali geneticky modifikované prasacie srdce v rámci chirurgického zákroku prvého svojho druhu. Zákrok bol označovaný za prelomovú udalosť či významný míľnik v transplantácii zvieracích orgánov ľudským pacientom však nakoniec nedopadol podľa očakávaní. Pacient po dvoch mesiacoch zomrel. Päťdesiatsedemročný David Bennett zomrel v medicínskom centre Marylandskej univerzity. Nemocnica neuviedla presnú príčinu jeho smrti, avšak konštatovala, že jeho stav sa už niekoľko dní predtým začal zhoršovať. Lekári odhalili príčinu, transplantované srdce zo zvieraťa bolo infikované prasacím vírusom.  Tento problém je teraz predmetom širokej diskusie medzi odborníkmi, ktorí si myslia, že infekcia bola potenciálny prispievateľ k pacientovej smrti a možný dôvod, prečo srdce nevydržalo dlhšie.  Operácia v medicínskom centre Marylandskej univerzity bola významným testom tzv. xenotransplantácie (teda transplantácie medzi rôznymi druhmi). Ako ďalej napísal MIT Technology Review, špeciálne ošípané chované na poskytovanie orgánov majú byť bez vírusov.    Teraz sa však zdá, že experiment bol ohrozený nevynútenou chybou. Biotechnologická spoločnosť, ktorá tieto ošípané chovala odmietla prípad komentovať a neurobila ani žiadne verejné vyhlásenie o zistenom víruse u ich prasaťa. Podľa MIT Technology Review po sľubných testoch takýchto prasacích orgánov na paviánoch začali tri americké transplantačné tímy koncom roka 2021 prvé štúdie na ľuďoch.   Chirurgovia z New York University a University of Alabama transplantovali prasacie obličky ľuďom s mozgovou smrťou.  Marylandská univerzita išla však o krok ďalej, keď Griffith začiatkom januára prišil Bennettovi do hrude prasacie srdce.

„Prenos vírusov ošípaných na ľudí je znepokojujúci. Niektorí sa obávajú, že xenotransplantácia by mohla spustiť pandémiu, ak by sa vírus prispôsobil v tele pacienta, a potom sa rozšíril na lekárov a sestry. Obavy by mohli byť natoľko závažné, že by si vyžadovalo celoživotné sledovanie pacientov,“ napísal MIT Technology Review. Pacient bol považovaný za dobrého kandidáta na tento odvážny pokus, pretože mu hrozila smrť pre zlyhanie srdca a nebol spôsobilý na transplantáciu ľudského srdca. Napriek tomu je príliš skoro s určitosťou povedať, prečo Bennett zomrel. Lekári stále skúmajú zložité a protichodné stopy. 

Podľa zistení MIT Technology Review sa taktiež obávajú, že urobili chybu, keď pacientovi dali ľudské protilátky. Neskoršie testy ukázali, že tieto krvné produkty obsahovali nejaké protilátky proti ošípaným a mohli poškodiť aj orgán.

https://www.technologyreview.com/2022/05/04/1051725/xenotransplant-patient-died-received-heart-infected-with-pig-virus/

https://mediweb.hnonline.sk/zdn/spravy/27679396-lekari-uz-nasli-pricinu-preco-muz-po-prelomovej-transplantacii-prasacieho-srdca-zomrel