Založ si blog

Keď prieťahy v konaniach spôsobuje ministerka Kolíková

Tento týždeň som sa zúčastnila ako verejnosť na zasadnutí Súdnej rady SR, na ktorom vystúpila aj pani  ministerka Kolíková so svojou správou o financovaní justície. Očakávala som, že po dvoch rokoch všeobecných, viac menej vizionárskych myšlienok sa dozviem viac. Mýlila som sa. Jediné, čo som sa dozvedela je, že pani ministerka musí rýchlo minúť 220 miliónov EUR, obzerá sa po budovách, nechcela byť konkrétna po akých. 6 mil. EUR z toho má ísť na analytickú činnosť pre súdy, vraj v troch agendách, ešte nevie v akých, chce sa so sudcami rozprávať. Mestské súdy v Bratislave môžu nakoniec sedieť v jednej spoločnej budove. Justičný palác asi čaká rekonštrukcia. Správny súd v Bratislave by mal mať približne 44 sudcov a jeho sídlo nateraz nechce verejne komunikovať. Uvažuje aj o tom, že by tento súd mohol byť spoločne v budove s iným súdom. Mzdy zamestnancov súdov navyšovať nebude a ani stav zamestnancov súdov. Čo však navyšovať ide je stav jej zamestnancov. Vraj len dočasne.

Spočítajte prosím v prvom odseku  nasledovné výrazy „asi, možno, zrejme, vraj, údajne, nevie“. Tieto slovíčka odzrkadľujú výpovednú hodnotu vystúpenia ministerky Kolíkovej.

Rada by som do laboratória na Račianskej 71 poslala nasledovný odkaz – pani ministerka, sudcovia vytyčujú termín pojednávaní aj v ročnom predstihu. Čo má napísať sudca okresného súdu v Bratislave a správny sudca Krajského súdu v Bratislave do predvolania na pojednávanie po 1.1.2023?Od 1.1.2023 majú začať pracovať súdy pod novou značkou na novej adrese, ale kde budú sídliť? Kam sa majú účastníci konania dostaviť?

Nie každý požíva taký luxus byť vizionárom a čakať na finálne osvietenie ako sa veci vyvinú. Niekto musí aj robiť  a dodávať justičnú službu. Čo teraz? Máme čakať? Mať niekoľkomesačný výpadok v pojednávaniach? Závisia pojednávania od výsledku realitného biznisu? Alebo máme posielať predvolania na pojednávania na dvakrát? Podľa toho, kedy vizionár dostane kontakt s realitou? Čo mám napísať do predvolania na pojednávanie? Dostavte sa toho a toho dňa  do budovy, ktorú prenajme ministerka Kolíková, sledujte centrálny register zmlúv a večerné správy. Do pojednávacej miestnosti číslo aké? Tak nejak? Takto sa buduje dôveryhodnosť justície v očiach verejnosti? Cez chaos?

Vyššie uvedené nezodpovedné riadenie súdnej reformy spôsobí výpadky v pojednávaniach a prieťahy. Tie prieťahy, ktoré mala súdna mapa odstrániť a eliminovať. Amaterizmus v priamom prenose. A keby sme to vopred neavizovali. Keby pani ministerka počúvala  a nie len citlivo vnímala.

Praktická implementácia schválenej súdnej mapy začína narážať na jeden z mnohých vážnych problémov. Postupne ich budem odkrývať a pomenovávať.

Na mnohé  z nich upozornila aj kolegyňa Kosová v jej článkoch zverejnených na Právnych listoch, ktoré pripájam. Stoja za prečítanie.

http://www.pravnelisty.sk/clanky/a1086-co-si-asi-mysli-bohyna-spravodlivosti-o-holuboch-a-vrabcoch

http://www.pravnelisty.sk/clanky/a1089-boli-alebo-neboli-zriadene-mestske-sudy-v-bratislave-alebo-ked-peniaze-sudmi-hybu

Za vyššie uvedených okolností neostáva nič iné len konštatovať, že výkonná moc zlyhala pri splnení svojich povinností zabezpečiť podmienky na bezprieťahový výkon súdnej moci v prospech občanov po 1.1.2023. Ministerstvo spravodlivosti SR tak spôsobuje prieťahy v konaniach. Verejnosť má právo byť o týchto skutočnostiach informovaná.

Komentár právnika k relácii o rozdelení Česko-Slovenska/ ČSFR

30.06.2022

Ako prvé začnem pochvalou pre toho, kto vymyslel formát relácie poskytujúci historický náhľad do obdobia rozdelenia Česko – Slovenska, ktorý priniesol verejnosti zodpovedané viaceré otázky z úst hlavných postáv stojacich pri zrode našej republiky a pri mierovom rozchode s bratmi Čechmi. Čakala som na túto reláciu netrpezlivo už pár dní a som rada, že sa [...]

Dezinformácie, online svet a justičný impresionizmus

24.06.2022

Slobodu prejavu, ktorá zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky, je potrebné považovať za konštitutívny znak demokratickej pluralitnej spoločnosti a za jednu zo základných podmienok na jej chod a individuálnu (seba)realizáciu jednotlivca. Sloboda prejavu patrí do vlastnej sféry ľudskej slobody, ktorá je [...]

Facebook v judikatúre Súdneho dvora EU

18.06.2022

Pani Glawischnigová‑Piesczeková bola poslankyňou Nationalrat (Národná rada, Rakúsko), predsedníčkou poslaneckého klubu „die Grünen“ (Zelení) v parlamente a spolkovou hovorkyňou tejto politickej strany. Facebook Ireland prevádzkuje celosvetovú platformu sociálneho média (ďalej len „Facebook Service“) pre používateľov nachádzajúcich sa mimo Spojených štátov [...]

žralok belavý, žralok, Carcharhinus leucas

Egyptské úrady po útoku žraloka uzavreli časť pobrežia pri Hurghade

03.07.2022 09:43

V Červenom mori, pri ktorom letovisko Hurghada leží, je viac ako 40 druhov žralokov.

Austrália, počasie

Sydney zasiahol prívalový dážď, zaplavil okrajové časti mesta

03.07.2022 08:21

Úrady v austrálskom meste Sydney vyzvali v nedeľu tisícky ľudí, aby opustili svoje domovy po tom, ako prívalový dážď spôsobil záplavy v okrajových častiach mesta.

parlament budova sídlo NRSR

V parlamente bude lepší vzduch, vymieňajú vzduchotechniku

03.07.2022 08:00

Vymeniť sa má celý systém vzduchotechniky, aby sa znížila energetická náročnosť a zvýšila sa spoľahlivosť technológie.

Zelenskyj

Zelenskyj žiada svet o pomoc s povojnovou obnovou

03.07.2022 06:51

"Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný," vyhlásil Zelenskyj.

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 82860x
Priemerná čítanosť článkov: 2302x

Autor blogu

Kategórie