Založ si blog

Má Daniel Lipšic problém rešpektovať autoritu súdnej moci?

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic vyslal včera verejnosti jasný signál. O tom, že má problém so stotožnením sa s právnym názorom vysloveným najvyššou súdnou autoritou. Tou súdnou autoritou, ktorá bola len pred nedávnom kreovaná ako vlajková loď dôveryhodnej justície.

Uvedená situácia sa dá definovať aj ako problém nahliadnuť na vec s potrebným nadhľadom a odstupom, a nie osobne.  Nepresadenie vlastného názoru v súdnom konaní tak vyústilo do ventilovania sa vo verejnom priestore, v ktorom uviedol, že rozsudok Najvyššieho správneho súdu SR rešpektuje, ale nesúhlasí s ním, a že nevylučuje, že sa opäť „zastane“ svojich kolegov, hoci práve spôsob „zastania sa“ disciplinárny súd odsúdil a potrestal. Opätovne verejne zaútočil na Generálnu prokuratúru SR, čím verejnosť naďalej zaťahuje do vnútorných sporov, ktoré majú byť riešené na inej úrovni a iným štýlom. Právny štát nie je televízna   súťaž, v ktorej sa hlasuje o popularitu žonglovaním  s emóciami publika.

Funkcia špeciálneho prokurátora musí byť vykonávaná spôsobom, pri ktorom nesmie vzniknúť žiadna pochybnosť  o tom, že špeciálny prokurátor si  ctí právne predpisy, právny štát a autoritu súdnej moci.

Daniel Lipšic svojim komentárom k verdiktu Najvyššieho správneho súdu SR  verejne spochybnil prácu disciplinárneho senátu a jeho rozhodnutie.  Odôvodnenie rozhodnutia trvalo viac ako 60 minút a  je vysokokvalifikovanou právnou prácou, ktorá má ambíciu stanoviť vyvážene, zodpovedne a odborne mantinely slobody prejavu štátnych zamestnancov.  

Toto bezprecedentné spochybnenie práce Najvyššieho správneho súdu SR nesmie zostať bez povšimnutia.

Pokiaľ špeciálny prokurátor prispieva svojimi verejnými vyjadreniami k vytvoreniu spoločnosti, v ktorej sa nectí za každých okolností právo a záväzný právny názor  najvyššej súdnej autority, podporuje  anarchiu. Podporuje spoločnosť bez hodnôt ako je rešpekt k pravidlám správania sa, ktoré zákonodarca stanovil vo forme záväzných právnych noriem, a ktorých výklad prináleží súdnej moci. Podporuje spoločnosť, kde na presadenie toho, čo sa subjektívne javí jedincovi ako správne, je všetko dovolené. Aj porušiť právo. Takýto trend je nebezpečný.

Pokiaľ Daniel Lipšic odvodzuje svoju legitimitu na realizáciu slobody prejavu spôsobom, za ktorý bol disciplinárne potrestaný od odôvodnenia, že si len zastáva svojich ľudí, tak ja si týmto blogom zastávam rozhodnutie najvyššej súdnej inštancie a autoritu súdnej moci ako takej a  jej jednotlivých predstaviteľov.

Je potrebné rozlišovať medzi konštruktívnou odbornou kritikou a bezdôvodným podkopávaním autority súdnej moci, ktorá nutne vedie k verejnej nedôvere občanov. Nedôvera občanov však nesmie byť založená len na subjektívnej nespokojnosti účastníka súdneho konania, ktorý má byť v spoločnosti symbolom boja proti korupcii. Ako má verejnosť dôverovať inštitúcii, ktorej rozsudok spochybnila ikona boja proti korupcii? Aký vzor pre spoločnosť a návod na vzorce správania sa po vynesení rozsudku súdu tým dáva vrcholný predstaviteľ prokuratúry verejnosti?

Komentár právnika k relácii o rozdelení Česko-Slovenska/ ČSFR

30.06.2022

Ako prvé začnem pochvalou pre toho, kto vymyslel formát relácie poskytujúci historický náhľad do obdobia rozdelenia Česko – Slovenska, ktorý priniesol verejnosti zodpovedané viaceré otázky z úst hlavných postáv stojacich pri zrode našej republiky a pri mierovom rozchode s bratmi Čechmi. Čakala som na túto reláciu netrpezlivo už pár dní a som rada, že sa [...]

Dezinformácie, online svet a justičný impresionizmus

24.06.2022

Slobodu prejavu, ktorá zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky, je potrebné považovať za konštitutívny znak demokratickej pluralitnej spoločnosti a za jednu zo základných podmienok na jej chod a individuálnu (seba)realizáciu jednotlivca. Sloboda prejavu patrí do vlastnej sféry ľudskej slobody, ktorá je [...]

Facebook v judikatúre Súdneho dvora EU

18.06.2022

Pani Glawischnigová‑Piesczeková bola poslankyňou Nationalrat (Národná rada, Rakúsko), predsedníčkou poslaneckého klubu „die Grünen“ (Zelení) v parlamente a spolkovou hovorkyňou tejto politickej strany. Facebook Ireland prevádzkuje celosvetovú platformu sociálneho média (ďalej len „Facebook Service“) pre používateľov nachádzajúcich sa mimo Spojených štátov [...]

žralok belavý, žralok, Carcharhinus leucas

Egyptské úrady po útoku žraloka uzavreli časť pobrežia pri Hurghade

03.07.2022 09:43

V Červenom mori, pri ktorom letovisko Hurghada leží, je viac ako 40 druhov žralokov.

Austrália, počasie

Sydney zasiahol prívalový dážď, zaplavil okrajové časti mesta

03.07.2022 08:21

Úrady v austrálskom meste Sydney vyzvali v nedeľu tisícky ľudí, aby opustili svoje domovy po tom, ako prívalový dážď spôsobil záplavy v okrajových častiach mesta.

parlament budova sídlo NRSR

V parlamente bude lepší vzduch, vymieňajú vzduchotechniku

03.07.2022 08:00

Vymeniť sa má celý systém vzduchotechniky, aby sa znížila energetická náročnosť a zvýšila sa spoľahlivosť technológie.

Zelenskyj

Zelenskyj žiada svet o pomoc s povojnovou obnovou

03.07.2022 06:51

"Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný," vyhlásil Zelenskyj.

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 82862x
Priemerná čítanosť článkov: 2302x

Autor blogu

Kategórie