Založ si blog

Od prieťahov v konaní k metrom štvorcovým

Kedysi dávno som sa vyjadrila, že súdna reforma spočívajúca v novej súdnej mape predstavenej ministerkou Kolíkovou pripomína skôr developerský projekt ako projekt vyriešenia problémov justície. Nebola som jediná, ktorá takýto názor zastávala. Udalosti posledných dní ukazujú, že sme neboli ďaleko od pravdy.

Nová súdna mapa sa týka aj zriadenia troch správnych súdov  – v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Doteraz bolo súdov vybavujúcich túto agendu 8, keďže sa aktuálne jedná o agendu krajských súdov.

Od zajtra vzniknú nové tri správne súdy, ktoré majú byť funkčné od 1.januára 2023.

Problém je, že nateraz nevyzerá, že by mal na nich kto súdiť. A ešte väčším problémom je, že nikoho na Račianskej 71 táto situácia netrápi.

Čo trápi zbor okolo ministerky Kolíkovej? Sú to metre štvorcové. Tento týždeň nám bola doručená ministerská tabuľka ako výstup k tomu, ako progresujeme v procese implementácie súdnej mapy. Z tabuľky sa nedozviete, kde aký súd bude, či tam bude dostatok sudcov, aký bude priemerný čas vybavenia agendy, a či sudcovia budú spĺňať štatút špecialistov. Toto v tabuľke nie je. Čo však v tabuľke je, sú metre štvorcové, ktoré sa odhaduje, že bude tá ktorá budova súdu potrebovať. Ďalej je tam uvedené, či bude v nájme alebo sa zakúpi, alebo najskôr v nájme a neskôr s možnosťou kúpy. Prosto to, čo účastníka konania a sudcu nemá čo trápiť. Výkonná moc má vytvoriť podmienky pre súdnu moc. Má dodať ľudí, budovu, počítač a stoličku. To je tá časť, za ktorú zodpovedá Ministerstvo spravodlivosti SR. Nemá ňou čo zaťažovať verejnosť a súdnu moc. Ale zaťažuje.

Zaujímal ma v tabuľke Správny súd v Bratislave. Z tabuľky som zistila, že sa hľadá dočasný prenájom  ale aj trvalá budova, a že celková potrebná plocha m2 má byť 5068 m2. Má mať 15 pojednávacích miestností.

Zaujímavosťou je, že sa Ministerstvo spravodlivosti SR pri zaslaní svojej vlastnej tabuľky netrafilo do schválenej zmeny súdnej mapy. Poplietli to. V tabuľke  sa uvádza, že pod Bratislavu bude patriť Trenčín a Trnava a pod Banskú Bystricu Nitra, pričom C) je správne – pod Bratislavu bude nakoniec patriť Trnava  a Nitra a Trenčín bude spadať pod Banskú Bystricu.

Toľko k profesionalite  a vierohodnosti výstupu oddelenia špeciálne vytvoreného na implementáciu novej súdnej mapy a na rýchle a efektívne minutie peňazí z Plánu obnovy.

Vyššie uvedené sa teda týka budovy. Čo sa týka ľudí, pozrela som štatistiky zaťaženosti správneho súdnictva k marcu 2022: súdy po novom spadajúce pod Správny súd v Bratislave vykazovali celkom 4734 nerozhodnutých vecí (Bratislava 3416, Trnava  402, Nitra 916), v Banskej Bystrici  (zahŕňa Žilinu a Trenčín) celkom 1370 nerozhodnutých vecí, a v Košiciach 1833 nerozhodnutých vecí (zahŕňa aj Prešov).

Zaťaženosť správneho sudcu v Bratislave bola podľa štatistiky k marcu 2022 vyčíslená na  244 nerozhodnutých vecí na osobu sudcu. Dnes je to viac. Bolo nás jedenásť, už nás je len desať. (ak nerátam kolegu, ktorý bol úspešný na výberovom konaní na Najvyšší správny súd SR  a čaká na prestup). Vydeľme 3416 nerozhodnutých vecí v Bratislave ( z marca 2022) statočnou desiatkou a dostaneme sa k novému číslu zaťaženosti sudcu správneho súdnictva v Bratislave v nasledujúcich mesiacoch, 340 vecí na hlavu.

Pripočítajme k tomu nulovú komunikáciu  ministerky spravodlivosti SR, žiadne informácie k tomu, ako budú správne súdy fungovať a ako má vyzerať nábehová krivka. Podľa mňa totiž ani žiadna nie je. Ideme samospádom. Vo výsledku jediné, čo je jasné,  je 5068 m2 dosiaľ neznámej budovy Správneho súdu v Bratislave. Nie je to počet mesiacov, o ktoré sa skráti konanie, je to rozloha budovy.

Keďže nie je budova, nie je možné vytýčiť pojednávania, to som už písala.  Najvyšší správny súd SR si teda trocha vydýchne. Keď nebude robiť súd o stupeň pod ním (nie je kde, nemá kto), nebude mať toľko práce ani on ako nadriadený súd. Dúfajme (nádej ako výraz viery v efektivitu súdnej reformy), že paralýza bude trvať iba pár mesiacov (to je to sľubované zrýchlenie súdnych konaní). Najvyšší správny súd SR následne dostane v návalovej vlne veci na rozhodnutie . Snehová guľa tak dorazí na Najvyšší správny súd SR. Ten už možno bude v tom čase v plnej plánovanej obsadenosti 30 sudcov (dnes  je počet sudcov 21). A tak si ďalej počítajme metre štvorcové…

Viac k tejto téme som sa rozpísala a rozrozprávala tu:

https://www.trend.sk/nazory-a-komentare/novy-zakon-celi-viacerym-neznamym-quo-vadis-spravne-sudnictvo

https://www.ta3.com/relacia/24497/chybaju-sudcovia-spravne-sudy-ochromene

Komentár právnika k relácii o rozdelení Česko-Slovenska/ ČSFR

30.06.2022

Ako prvé začnem pochvalou pre toho, kto vymyslel formát relácie poskytujúci historický náhľad do obdobia rozdelenia Česko – Slovenska, ktorý priniesol verejnosti zodpovedané viaceré otázky z úst hlavných postáv stojacich pri zrode našej republiky a pri mierovom rozchode s bratmi Čechmi. Čakala som na túto reláciu netrpezlivo už pár dní a som rada, že sa [...]

Dezinformácie, online svet a justičný impresionizmus

24.06.2022

Slobodu prejavu, ktorá zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky, je potrebné považovať za konštitutívny znak demokratickej pluralitnej spoločnosti a za jednu zo základných podmienok na jej chod a individuálnu (seba)realizáciu jednotlivca. Sloboda prejavu patrí do vlastnej sféry ľudskej slobody, ktorá je [...]

Facebook v judikatúre Súdneho dvora EU

18.06.2022

Pani Glawischnigová‑Piesczeková bola poslankyňou Nationalrat (Národná rada, Rakúsko), predsedníčkou poslaneckého klubu „die Grünen“ (Zelení) v parlamente a spolkovou hovorkyňou tejto politickej strany. Facebook Ireland prevádzkuje celosvetovú platformu sociálneho média (ďalej len „Facebook Service“) pre používateľov nachádzajúcich sa mimo Spojených štátov [...]

žralok belavý, žralok, Carcharhinus leucas

Egyptské úrady po útoku žraloka uzavreli časť pobrežia pri Hurghade

03.07.2022 09:43

V Červenom mori, pri ktorom letovisko Hurghada leží, je viac ako 40 druhov žralokov.

Austrália, počasie

Sydney zasiahol prívalový dážď, zaplavil okrajové časti mesta

03.07.2022 08:21

Úrady v austrálskom meste Sydney vyzvali v nedeľu tisícky ľudí, aby opustili svoje domovy po tom, ako prívalový dážď spôsobil záplavy v okrajových častiach mesta.

parlament budova sídlo NRSR

V parlamente bude lepší vzduch, vymieňajú vzduchotechniku

03.07.2022 08:00

Vymeniť sa má celý systém vzduchotechniky, aby sa znížila energetická náročnosť a zvýšila sa spoľahlivosť technológie.

Zelenskyj

Zelenskyj žiada svet o pomoc s povojnovou obnovou

03.07.2022 06:51

"Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný," vyhlásil Zelenskyj.

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 82851x
Priemerná čítanosť článkov: 2301x

Autor blogu

Kategórie