Založ si blog

Ako ministerka spravodlivosti SR znesvätila 20. výročie Súdnej rady SR

To, že sa pani ministerka spravodlivosti SR Mgr. Mária Kolíková pre svoje politické PR neštíti použiť žiadne prostriedky , svedčia jej viaceré verejné  vystúpenia. Počnúc „vtipkovaním“ na účet zosnulého generála Lučanského v relácii Pumpa,  cez trápno akože humorné podcasty o kolúznej väzbe a iné témy súdnictva, tie podcasty, ktorých zdroje financovania by stáli za pozornosť verejnosti, ako aj politické debaty s ministrami v pojednávacej sieni Špecializovaného trestného súdu pod štátnym znakom SR.

Všimla som si, že sa pani ministerka spravodlivosti rada pri svojich verejných vystúpeniach zakrýva za autoritu súdnej moci, ktorou však sama nedisponuje. Taký neškodný optický klam. Vyvolanie nebezpečenstva zámeny sa to volá právne. Je to jedna z foriem nekalej súťaže.

Pes poslanca Luciaka pri jednaní s predsedami súdov o otázkach verejného záujmu mohol byť čerešničkou na torte, ale nebol. Vážení občania, o osudoch Vašich súdnych konaní sa rozhoduje so psom za stolom. Keď je pes hladný, ponúkne sa chlebíčkami pôvodne určenými pre predsedov súdov. Možno ďalšie rokovanie bude na cvičáku. Ktovie. Alebo dostanú predsedovia súdov úlohu hodiť do kapsy k podkladom na rokovanie aj zopár pamlskov. Kto si získa priazeň psa, vyhráva.

Z obsahu rokovaní  so psom za stolom vyplýva, že ministerka Kolíková je stratená. Tápa, nemá projekty, nevie, kde minúť peniaze, nemá koncepciu. Poverila predsedov súdov, aby zohnali firmy na projekty a investície. A rýchlo, čím skôr, čas kvapí. Čítate dobre, predseda súdu, ktorý má riadiť fungovanie súdnictva, sa stane sprostredkovateľom vo vzťahu k investičným firmám. Pretože reforma súdnej mapy ministerky Kolíkovej je len  kus papiera, s ktorým  ona sama nevie ako má naložiť.

https://plus7dni.pluska.sk/kauzy/kolikovej-ministerstve-sedel-stolom-predsedami-sudov-pes-ujedal-chlebickov

Dnes sa konalo v Primaciálnom paláci v Bratislave 20. výročie Súdnej rady SR. Po úvodných vystúpeniach vrcholných predstaviteľov justície nasledovala tlačová konferencia za účasti ministerky Kolíkovej, predsedu Súdnej rady SR, predsedu Najvyššieho súdu SR a Najvyššieho správneho súdu SR. Ak by ste čakali, že témou tlačovej konferencie bola výlučne  Súdna rada SR a otázky súdnictva, tak sa mýlite.

Pani ministerka Kolíková veľmi rada využila aj túto príležitosť na svoje politické PR, opäť kryjúc sa autoritou vysokých predstaviteľov súdnictva a využijúc efekt optického klamu, že aj ona sama je súčasťou súdnej moci. Vyjadrovala sa k § 363 Trestného poriadku, k tomu, či sa má pani prezidentka obrátiť so skráteným legislatívnym procesom na Ústavný súd SR, ako aj k referendovým otázkam. Hoc témou dňa bola Súdna rada SR a súdna moc, ktorá by nemala byť spájaná s politickými nekalosúťažnými praktikami. To sa však zjavne rozhodla pani ministerka ignorovať. Súdna rada SR nie je súčasťou Ministerstva spravodlivosti SR. Nie je jeho kolóniou a ani vazalom.

Takéto tlačové konferencie majú prebiehať na pôde Ministerstva spravodlivosti SR alebo inej politickej pôde. Nie pri príležitosti výročia ústavného orgánu sudcovskej legitimity, ktorý sa má aspon pokúsiť o zdanie neutrality v očiach verejnosti.

Zaujímavé je, že pani ministerka zabudla spomenúť, ako sama sprznila legislatívny proces pri tvorbe súdnej mapy, prostredníctvom návrhu poslanca  Luciaka – držiteľa psa. Toho psa, ktorý rokuje s predsedami súdov na pôde Ministerstva spravodlivosti SR a súdov.

Mimochodom, dovolil by si poslanec Luciak priniesť psa na pôdu Národnej rady SR a rokovať s ním? Čo by na to asi povedal predseda parlamentu?

Najhoršia kombinácia je, pokiaľ sa arogancia moci snúbi s neodbornosťou a neetickým vystupovaním.

Spomínaná tlačová konferencia, v ktorej sa v prvých dvoch minútach možno dozvedieť aj to, čo je kľúčové:

https://www.facebook.com/spravodlivostSR/videos/756790018828766/

Komentár právnika k relácii o rozdelení Česko-Slovenska/ ČSFR

30.06.2022

Ako prvé začnem pochvalou pre toho, kto vymyslel formát relácie poskytujúci historický náhľad do obdobia rozdelenia Česko – Slovenska, ktorý priniesol verejnosti zodpovedané viaceré otázky z úst hlavných postáv stojacich pri zrode našej republiky a pri mierovom rozchode s bratmi Čechmi. Čakala som na túto reláciu netrpezlivo už pár dní a som rada, že sa [...]

Dezinformácie, online svet a justičný impresionizmus

24.06.2022

Slobodu prejavu, ktorá zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky, je potrebné považovať za konštitutívny znak demokratickej pluralitnej spoločnosti a za jednu zo základných podmienok na jej chod a individuálnu (seba)realizáciu jednotlivca. Sloboda prejavu patrí do vlastnej sféry ľudskej slobody, ktorá je [...]

Facebook v judikatúre Súdneho dvora EU

18.06.2022

Pani Glawischnigová‑Piesczeková bola poslankyňou Nationalrat (Národná rada, Rakúsko), predsedníčkou poslaneckého klubu „die Grünen“ (Zelení) v parlamente a spolkovou hovorkyňou tejto politickej strany. Facebook Ireland prevádzkuje celosvetovú platformu sociálneho média (ďalej len „Facebook Service“) pre používateľov nachádzajúcich sa mimo Spojených štátov [...]

žralok belavý, žralok, Carcharhinus leucas

Egyptské úrady po útoku žraloka uzavreli časť pobrežia pri Hurghade

03.07.2022 09:43

V Červenom mori, pri ktorom letovisko Hurghada leží, je viac ako 40 druhov žralokov.

Austrália, počasie

Sydney zasiahol prívalový dážď, zaplavil okrajové časti mesta

03.07.2022 08:21

Úrady v austrálskom meste Sydney vyzvali v nedeľu tisícky ľudí, aby opustili svoje domovy po tom, ako prívalový dážď spôsobil záplavy v okrajových častiach mesta.

parlament budova sídlo NRSR

V parlamente bude lepší vzduch, vymieňajú vzduchotechniku

03.07.2022 08:00

Vymeniť sa má celý systém vzduchotechniky, aby sa znížila energetická náročnosť a zvýšila sa spoľahlivosť technológie.

Zelenskyj

Zelenskyj žiada svet o pomoc s povojnovou obnovou

03.07.2022 06:51

"Je potrebné opraviť nielen všetko to, čo zničili okupanti, ale aj vybudovať nový základ pre naše životy – bezpečný, moderný, dostupný a pohodlný," vyhlásil Zelenskyj.

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 36
Celková čítanosť: 82859x
Priemerná čítanosť článkov: 2302x

Autor blogu

Kategórie