Založ si blog

Kolegovia z Okresného súdu Žilina pristúpili k objasneniu situácie

V nadväznosti na môj včerajší blog ohľadom medializovaných podozrení na pochybenia súdu pri vybavovaní agendy infožiadostí, na základe mojej informácie zverejnenej včera v sudcovskej pošte  a poznámky, že by bolo vhodné na medializovanú situáciu reagovať, a to v záujme zvýšenia dôveryhodnosti justície, by som rada verejnosti oznámila, že zástupca uvedeného súdu dnes dopoludnia verejne  pred sudcami a v kópii s novinárom, ktorý uvedenú tému otvoril, poskytol vysvetlenie vzniknutej situácie.

Podľa jeho vyjadrení sa žiaľ na súde stretli s javom, keď niekto tretí z mailovej adresy v mene inej osoby požiadal podľa infozákona o zaslanie rozhodnutí súdu, ktoré mali vzhľadom na ich charakter nemorálny obsah, pričom po tom, ako súd zaslal vybavenie infožiadosti na mailovú adresu odosielateľa, uvedená osoba sa rozhorčene sťažovala, že ona žiadnu infožiadosť nepodávala.

Z uvedeného vyplýva, že systém infožiadostí môže byť zneužívaný na šikanu a obťažovanie tretích osôb, ktoré nemajú ani tušenia, že by mali o poskytnutie informácií žiadať.

Samozrejme, že infožiadosť je stále možné podať aj mailom.

Vzhľadom na vyššie uvedené riziká zneužitia právnej úpravy vyvstala v našej komunikácii otázka, či by nebolo vhodné vzniku  šikany zabrániť legislatívnymi zmenami v infozákone. Taktiež sa otvoril odborný problém súvisiaci s anonymizáciou poskytovaných rozhodnutí. 

Zástupca dotknutého súdu oznámil, že infožiadosť, ktorá bola medializovaná, bude vybavená v súlade so zákonom a za prípadné nedorozumenia s jej vybavením  sa ospravedlnil.

Z našej komunikácie vyplynula potreba, aby rezort spravodlivosti viac načúval ľuďom z praxe pri príprave legislatívnych návrhov.

Rada by som poďakovala zástupcovi uvedeného súdu za promptnú a konštruktívnu reakciu a kolegyni Kosovej, členke Súdnej rady, za pomoc pri zorientovaní sa, či pri vyššie uvedených problémoch môže Súdna rada SR zohrať aktívnu rolu.

Trinásta komnata

03.09.2022

Zdá sa, že niektoré vybrané strážne psy demokracie uzavreli s Máriou Kolíkovou pakt o neútočení. Neviem, ako inak sa dá vysvetliť to mediálne ticho pred veľkým treskom, ktorý má nastať 1. januára 2023. Trinástu komnatu, za dverami ktorej sa skrývajú otázniky praktickej implementácie súdnej mapy, pootvoril včera v médiách jeden komentátor – právnik [...]

Za sexuálne zneužívanie dievčaťa kňazom podmienka, za úplatok zeleninou 5 rokov nepodmienečne (zatiaľ neprávoplatne)

14.08.2022

Trestná politika a jednotlivé trestné sadzby toho-ktorého členského štátu Európskej únie okrem iného odrážajú hodnoty spoločnosti, na ktorých ochrane spoločnosti záleží. V poslednom období sa mediálna a legislatívna pozornosť zamerala na trestné činy drogového charakteru, pri ktorých sa mali tresty pre užívateľov drog zmierniť. Je však potrebné [...]

Spojenectvo sudcu a ministra – partnerstvo s výhodami

08.08.2022

Poradná rada európskych sudcov vypracovala pre Výbor ministrov Rady Európy stanovisko č.3 (2002) o princípoch a pravidlách regulujúcich sudcovské profesionálne správanie, najmä v oblasti etiky, nezlučiteľného správania sa a nestrannosti. Diskusia ohľadom témy ukázala potrebu ustanoviť rovnováhu medzi právom sudcov na slobodu názoru a prejavu a požiadavkou [...]

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Javor / Strom /

Odborníci zaznamenali na Slovensku vzácny jav, sekundárne pučanie listov

27.09.2022 18:54

V klimatických podmienkach Slovenska ide podľa odborníkov o veľmi vzácny jav, typický skôr pre subtropické oblasti Európy.

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 116171x
Priemerná čítanosť článkov: 2582x

Autor blogu

Kategórie