Založ si blog

Kolegovia z Okresného súdu Žilina pristúpili k objasneniu situácie

V nadväznosti na môj včerajší blog ohľadom medializovaných podozrení na pochybenia súdu pri vybavovaní agendy infožiadostí, na základe mojej informácie zverejnenej včera v sudcovskej pošte  a poznámky, že by bolo vhodné na medializovanú situáciu reagovať, a to v záujme zvýšenia dôveryhodnosti justície, by som rada verejnosti oznámila, že zástupca uvedeného súdu dnes dopoludnia verejne  pred sudcami a v kópii s novinárom, ktorý uvedenú tému otvoril, poskytol vysvetlenie vzniknutej situácie.

Podľa jeho vyjadrení sa žiaľ na súde stretli s javom, keď niekto tretí z mailovej adresy v mene inej osoby požiadal podľa infozákona o zaslanie rozhodnutí súdu, ktoré mali vzhľadom na ich charakter nemorálny obsah, pričom po tom, ako súd zaslal vybavenie infožiadosti na mailovú adresu odosielateľa, uvedená osoba sa rozhorčene sťažovala, že ona žiadnu infožiadosť nepodávala.

Z uvedeného vyplýva, že systém infožiadostí môže byť zneužívaný na šikanu a obťažovanie tretích osôb, ktoré nemajú ani tušenia, že by mali o poskytnutie informácií žiadať.

Samozrejme, že infožiadosť je stále možné podať aj mailom.

Vzhľadom na vyššie uvedené riziká zneužitia právnej úpravy vyvstala v našej komunikácii otázka, či by nebolo vhodné vzniku  šikany zabrániť legislatívnymi zmenami v infozákone. Taktiež sa otvoril odborný problém súvisiaci s anonymizáciou poskytovaných rozhodnutí. 

Zástupca dotknutého súdu oznámil, že infožiadosť, ktorá bola medializovaná, bude vybavená v súlade so zákonom a za prípadné nedorozumenia s jej vybavením  sa ospravedlnil.

Z našej komunikácie vyplynula potreba, aby rezort spravodlivosti viac načúval ľuďom z praxe pri príprave legislatívnych návrhov.

Rada by som poďakovala zástupcovi uvedeného súdu za promptnú a konštruktívnu reakciu a kolegyni Kosovej, členke Súdnej rady, za pomoc pri zorientovaní sa, či pri vyššie uvedených problémoch môže Súdna rada SR zohrať aktívnu rolu.

Spojenectvo sudcu a ministra – partnerstvo s výhodami

08.08.2022

Poradná rada európskych sudcov vypracovala pre Výbor ministrov Rady Európy stanovisko č.3 (2002) o princípoch a pravidlách regulujúcich sudcovské profesionálne správanie, najmä v oblasti etiky, nezlučiteľného správania sa a nestrannosti. Diskusia ohľadom témy ukázala potrebu ustanoviť rovnováhu medzi právom sudcov na slobodu názoru a prejavu a požiadavkou [...]

Projekt správnych súdov – vízia a realita

04.08.2022

Keď pred pár mesiacmi ministerka Mária Kolíková predstúpila s projektom správnych súdov na úrovni krajských súdov so sloganom, že sa vytvára ochrana občana pred zásahmi štátu a špecializácia, viacerí sme nechápali na čo je dobré zavádzať verejnosť myšlienkou, že doteraz takáto ochrana neexistovala. Správne súdnictvo a špecialisti na správne právo [...]

Aká je prípustná miera monitoringu ministerstva spravodlivosti nad mailovou poštou predstaviteľov súdnej moci a zamestnancov súdnictva?

27.07.2022

Pred pár týždňami obdržali sudcovia SR mail nasledovného znenia: „Vážené kolegyne a kolegovia, v mene Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“), ako Vášho zamestnávateľa, si Vás dovoľujem upovedomiť, že vonkajšie vstupy, priestory parkovísk [...]

NAKA / Polícia /

NAKA zaistila majetok v hodnote približne troch miliónov eur

12.08.2022 10:43

Ide o 73 nehnuteľností a peňažné prostriedky na bankovom účte.

Alexej Navaľnyj

Navaľnyj založil vo väzení odbory. Zatiaľ je v nich sám

12.08.2022 09:43

Spoluväzňov ruského opozičého politika založenie odborov znepokojilo ešte viac než väzenské úrady.

deti, žiaci, škola, rúška

Žiadne rúška ani respirátory. Školy budú fungovať bez covidových obmedzení

12.08.2022 09:32, aktualizované: 09:45

Do lavíc zasadnú žiaci bez nutnosti nosenia rúšok a respirátorov, izolácia bude len pre pozitívnu osobu.

Richard Sulík

SaS sa zúčastní na stretnutí koalície v hoteli Bôrik

12.08.2022 08:48, aktualizované: 10:17

SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada vypracovanie novej. Jej požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. Matovič sa však postu ministra vzdať nemieni.

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 105411x
Priemerná čítanosť článkov: 2451x

Autor blogu

Kategórie