Založ si blog

Projekt správnych súdov – vízia a realita

Keď pred pár mesiacmi ministerka Mária Kolíková predstúpila s projektom správnych súdov na úrovni krajských súdov so sloganom, že sa vytvára ochrana občana pred zásahmi štátu a špecializácia, viacerí sme nechápali na čo je dobré zavádzať  verejnosť myšlienkou, že doteraz takáto ochrana neexistovala.

Správne súdnictvo a špecialisti na správne právo pôsobia na Slovensku už dlhé roky. Bratislavský krajský súd je dokonca super špecializovaný – riešime agendu azylov, administratívneho vyhostenia, zaistenia cudzincov, hospodárskej súťaže, ako aj agendu ministerstiev a iných ústredných orgánov štátnej správy.

V skratke sa dá povedať, že správni sudcovia bránia občanov a podnikateľov pred štátnou šikanou a svojvoľným, nezákonným rozhodnutím orgánu verejnej správy.

Keď som prestupovala z obchodnej agendy do správkarskej, viacerí kolegovia sa čudovali a varovali ma, že „vieš, to správko je nezáživné, nič sa tam nedeje a správkari sú tak trocha suchári.“

Nuž ale to, čo je možno pre iných nezáživné, pretože sa tam dokopy nič nedeje ( len to, že štát šikanuje občana alebo podnikateľa), to je pre suchárov správkárov lahôdka a srdcovka.

V štádiu prípravy legislatívneho procesu správnych súdov sme varovali ministerku spravodlivosti, že projekt nie je pripravený na spustenie do praxe. Že už teraz účastníci konania čakajú dlhšie ako by mali na svoje rozhodnutie.

Nahliadla som do porovnávacích tabuliek, ktoré zverejnil eurokomisár v júli tohto roka ohľadom dĺžky konaní. Najhoršie sme na tom so správnym súdnictvom. Ak si dobre pamätám, boli sme v poslednej pätke členských štátov EU.

V agende dôchodkovej a sociálnej sa bežne stáva, že dôchodca alebo sociálne odkázaná osoba zavolá na súd a v pochopiteľnej ľudskej beznádeji sa pohnutým hlasom opýta, či súd čaká, kým umrie, aby sa tak mohlo uzavrieť súdne konanie. Čo ponúknuť? Akú odpoveď?

Do tohto stavu, o ktorom som už v minulosti písala – približne 10 sudcov vybavuje cca 3400 nerozhodnutých vecí na Krajskom súde v Bratislave, prišiel zlomový moment, kedy sa vízia ministerky má pretaviť do praxe. Moment, ktorý je plný nášľapných mín, okolo ktorých kompetentní potichu  a opatrne kráčajú, aby náhodou nevybuchli. Radšej sa tvária, že míny neexistujú v duchu hesla „čo sa nepomenuje, to neexistuje.“

Problém jedna – nemáme predsedu správneho súdu, ktorý by správnemu právu rozumel. Jediným uchádzačom o post predsedu Správneho súdu v Bratislave bola poradkyňa ministerky Kolíkovej, ktorá správne právo nerobí. Cez výberové konanie prešla takpovediac s odretými ušami. Podľa medializovaných informácií nepresvedčila celú výberovú komisiu, ale pomer bol 3 ku 2. Zaujímavé je, že údaj o tomto hlasovaní sa v zápisnici zverejnenom na MS SR nenachádza.

Teraz kandidátku, čo len tak-tak prešla výberovým procesom, čaká výzva v podobe procesu pred Súdnou radou a zabezpečenia 10 hlasov na jej pôsobenie na poste predsedu správneho súdu a následné vymenovanie do funkcie ministerkou. Ideálne by sa to malo stihnúť, kým je ministerka Kolíková vo funkcii (vzhľadom na možné politické preskupenia), inak by musela vybratá kandidátka bojovať o dôveru nového ministra, aby s ním mohla efektívne riešiť kroky súvisiace s fungovaním nového správneho súdu. A mohlo by sa kľudne stať, že by tú dôveru nepožívala.

Táto kandidátka sama na vypočutí pred výberovou komisiou uviedla, že hoc správnemu právu nerozumie, nechá si poradiť. A keď nebudú na súde špecialisti, tak sa nešpecialisti dovzdelávajú. Prosím konfrontovať tento názor so sloganom súdnej reformy o špecializácii.

A tu sa dostávame k problému č. 2 – nie je toho, kto by nešpecialistom a možnej novej predsedkyni nesprávkárke radil. Správni sudcovia sa na novozriadený súd nehrnú. O preloženie v Bratislave zatiaľ požiadali sudcovia okresných súdov, t.j. civilisti, obchodniari, čiže nešpecialisti. K dnešnému dňu sú dvaja. Nový súd má začať fungovať od 1.januára 2023.

Dôvodom, pre ktorý sa javí, že tento „deal“ nie je pre správkarov špecialistov výhodný, môže byť aj ten, že pani ministerka trvá na tom, aby si sudca špecialista preniesol na nový súd svoj balík spisov. Zatiaľ čo sudca nešpecialistia sadne za čistý stôl. A bude čakať, kým ho sudca špecialista zaučí. Účastníci konania, ktorí už teraz čakajú, budú teda čakať o čosi dlhšie. Neprerozdelia sa veci do jedného koša a rovnomerne pre všetkých rovnako, tak ako to bolo na Najvyššom správnom súde SR.

Diskriminovaní budú tak nielen sudcovia, ale aj účastníci konania. Prečo by ten, čo už čaká v rade, mal doplácať na to, že on už vo svojom rade nejaký ten rok stojí, pritom pri druhom okienku sa začne tvoriť nový rad, do ktorého sa však nemá možnosť postaviť.

A tých „suchárov“ , ktorí chránia občanov a podnikateľov pred štátnou šikanou a svojvôľou táto situácia znepokojuje. Kvôli správnemu právu, účastníkom konania a tomu, že vizionár nemal kontakt s realitou a zakonzervoval tak Slovenskú republiku na chvoste rebríčka rýchlosti správnych súdnych konaní na niekoľko rokov dopredu.

No a ešte financovanie projektu zriadenia správnych súdov nie je nateraz doriešené. Ministerka Kolíková na zasadnutí Súdnej rady v júli tohto roka povedala, že má ústny prísľub od ministerstva financií, že tento projekt, ktorý nie je krytý rozpočtom, finančné krytie dostane. Tak čakáme na krytie.

Pokiaľ vzhľadom na politickú situáciu ministerka Kolíková ku koncu augusta končí, držím palce novému ministrovi a želám mu viac kontaktu so zemou a potrebami verejnosti. A pokiaľ nie, tak sa pripútajme, čaká nás jazda plná prekvapení.

Spojenectvo sudcu a ministra – partnerstvo s výhodami

08.08.2022

Poradná rada európskych sudcov vypracovala pre Výbor ministrov Rady Európy stanovisko č.3 (2002) o princípoch a pravidlách regulujúcich sudcovské profesionálne správanie, najmä v oblasti etiky, nezlučiteľného správania sa a nestrannosti. Diskusia ohľadom témy ukázala potrebu ustanoviť rovnováhu medzi právom sudcov na slobodu názoru a prejavu a požiadavkou [...]

Aká je prípustná miera monitoringu ministerstva spravodlivosti nad mailovou poštou predstaviteľov súdnej moci a zamestnancov súdnictva?

27.07.2022

Pred pár týždňami obdržali sudcovia SR mail nasledovného znenia: „Vážené kolegyne a kolegovia, v mene Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (ďalej len „ministerstvo“), ako Vášho zamestnávateľa, si Vás dovoľujem upovedomiť, že vonkajšie vstupy, priestory parkovísk [...]

Navrhovaná zmena ústavy – cui bono?

10.07.2022

Dňa 06.júla 2022 predložil Ing. Roman Mikulec do medzirezortného pripomienkového konania návrh ústavného zákona, ktorého účinnosť sa navrhuje od 1.marca 2023. Navrhovaná zmena Ústavy SR sa týka lehôt prezidentských volieb. Z dôvodovej správy vyplýva, že zámerom pripravenej novelizácie volebných procesov je okrem iného zosúladenie termínov konania volieb do [...]

babiš

Súd vo Francúzsku vyšetruje daňové úniky pri nákupe víl Babišom

12.08.2022 10:49

Súd začal predbežné vyšetrovanie pre podozrenie z prania špinavých peňazí v súvislosti s podmienkami získania víl v Mougins na Riviére.

NAKA / Polícia /

NAKA zaistila majetok v hodnote približne troch miliónov eur

12.08.2022 10:43

Ide o 73 nehnuteľností a peňažné prostriedky na bankovom účte.

Alexej Navaľnyj

Navaľnyj založil vo väzení odbory. Zatiaľ je v nich sám

12.08.2022 09:43

Spoluväzňov ruského opozičého politika založenie odborov znepokojilo ešte viac než väzenské úrady.

deti, žiaci, škola, rúška

Žiadne rúška ani respirátory. Školy budú fungovať bez covidových obmedzení

12.08.2022 09:32, aktualizované: 09:45

Do lavíc zasadnú žiaci bez nutnosti nosenia rúšok a respirátorov, izolácia bude len pre pozitívnu osobu.

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 43
Celková čítanosť: 105424x
Priemerná čítanosť článkov: 2452x

Autor blogu

Kategórie