Založ si blog

Za sexuálne zneužívanie dievčaťa kňazom podmienka, za úplatok zeleninou 5 rokov nepodmienečne (zatiaľ neprávoplatne)

Trestná politika a jednotlivé trestné sadzby toho-ktorého členského štátu Európskej únie okrem iného odrážajú hodnoty spoločnosti, na ktorých ochrane spoločnosti záleží.

V poslednom období sa mediálna a legislatívna pozornosť zamerala na trestné činy drogového charakteru, pri ktorých sa mali  tresty pre užívateľov drog zmierniť.

Je však potrebné dodať, že v spoločnosti zarezonovali najmä správy o miernych trestoch pre sexuálnych deviantov v kňažských rúchach.  Kňaz, ktorý dlhodobo ako učiteľ náboženstva sexuálne zneužíval mladé dievča od 13 do 16 rokov jej veku, sa dohodol na podmienke.

Aký signál takáto legislatívna možnosť „dohodnutia trestu“ vysiela mladým dievčatám – chlapcom a ich rodičom o úrovni ochrany obetí sexuálneho násilia? A aký obraz o cirkvi a kňazoch- čiernych ovciach sa na základe toho v spoločnosti vytvára? Je nastavenie trestnej legislatívy v tejto oblasti dostatočné? Aká je proporcionalita takéhoto legislatívneho nastavenia vo vzťahu k iným typom trestných činov?

Vo vyššie uvedenej súvislosti by som rada dala do pozornosti verejnosti, že okrem trestného práva v prípade sexuálnych deviantov v cirkvi existujú aj právne nástroje civilného práva.

V susednom Poľsku, ktoré je známe svojim silným náboženským cítením, sa za posledných pár rokov vyvinula judikatúra v civilných veciach sexuálne zneužívaných dievčat a chlapcov kňazmi, na základe ktorej súdy, už aj právoplatne, priznávajú obetiam sexuálneho zneužívania odškodnenie, ktoré je povinná zaplatiť cirkev ako organizácia, právnická osoba alebo jej organizačný útvar. Sumy odškodnenia sa aktuálne pohybujú okolo 70 000 EUR, od prípadu k prípadu.

Precedens v tomto smere vykonal sudca v Poľsku v roku 2015. Poliak, ktorý sa v detstve stal obeťou sexuálneho zneužívania miestnym kňazom vtedy získal od farnosti a diecézy odškodnenie vo výške 37 000 EUR. V jeho prípade mal byť kňaz podľa medializovaných správ odsúdený na 2 roky nepodmienečne.

V roku 2018 následne vysúdila jednorázové odškodnenie a doživotnú rentu od poľskej cirkvi žena, ktorú v 13 rokoch znásilňoval kňaz.

Cirkev pôvodne odmietala vyplácať peniaze obetiam, keďže podľa nej by mal zodpovednosť za finančné odškodnenie niesť samotný vinník. Podľa  sudcov však cirkev niesla zodpovednosť, lebo sa udalosti odohrali počas výkonu „pracovnej“ náplne kňaza.

Je na zváženie, či by odškodnenie od cirkvi mohli za istých okolností požadovať nielen samotné obete, ale napríklad aj rodičia obete, pokiaľ v dôsledku traumatickej udalosti rodičia utrpeli ujmu na psychickom zdraví, ktorá si vyžaduje liečenie. Všetko by bolo samozrejme otázkou dokazovanie a dôkazných prostriedkov.

V Poľsku súd navyše ešte v roku 2019 nariadil cirkevným autoritám predložiť dôverné zložky týkajúce sa pedofilného prípadu.

Tému plošného odškodnenia obetiam sexuálneho zneužívania kňazmi otvorili aj francúzski cirkevní hodnostári.

Na Slovensku stále ticho.

Trinásta komnata

03.09.2022

Zdá sa, že niektoré vybrané strážne psy demokracie uzavreli s Máriou Kolíkovou pakt o neútočení. Neviem, ako inak sa dá vysvetliť to mediálne ticho pred veľkým treskom, ktorý má nastať 1. januára 2023. Trinástu komnatu, za dverami ktorej sa skrývajú otázniky praktickej implementácie súdnej mapy, pootvoril včera v médiách jeden komentátor – právnik [...]

Spojenectvo sudcu a ministra – partnerstvo s výhodami

08.08.2022

Poradná rada európskych sudcov vypracovala pre Výbor ministrov Rady Európy stanovisko č.3 (2002) o princípoch a pravidlách regulujúcich sudcovské profesionálne správanie, najmä v oblasti etiky, nezlučiteľného správania sa a nestrannosti. Diskusia ohľadom témy ukázala potrebu ustanoviť rovnováhu medzi právom sudcov na slobodu názoru a prejavu a požiadavkou [...]

Projekt správnych súdov – vízia a realita

04.08.2022

Keď pred pár mesiacmi ministerka Mária Kolíková predstúpila s projektom správnych súdov na úrovni krajských súdov so sloganom, že sa vytvára ochrana občana pred zásahmi štátu a špecializácia, viacerí sme nechápali na čo je dobré zavádzať verejnosť myšlienkou, že doteraz takáto ochrana neexistovala. Správne súdnictvo a špecialisti na správne právo [...]

Béla Kovács, europoslanec, Jobbik

Maďari bývalého europoslanca odsúdili za špionáž. "KGBéla" sa skrýva v Moskve

27.09.2022 22:42

Kovácsovou operatívnou úlohou bolo vytvárať v EÚ skupiny na posilnenie mocenských záujmov Ruska a oslabenie politiky EÚ.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

Putinovi zastrašovanie s jadrovými zbraňami nevychádza. Zaskočil ho aj odpor voči mobilizácii

27.09.2022 21:39

Zahraničné udalosti, nielen z Ruska a Ukrajiny, komentuje v podcaste denníka Pravda komentátor Andrej Matišák.

Pas / Pasy / Ruský pas /

Počet Rusov prichádzajúcich do EÚ vzrástol po ohlásení mobilizácie o 30 percent

27.09.2022 21:10, aktualizované: 22:07

Uviedla to Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž podľa ktorej počas uplynulého týždňa prišlo do EÚ takmer 66-tisíc ruských občanov.

diskusia zupani v presove

V sále to iskrilo. Kandidáti na župana sa zhodli, že Prešovu musí pomôcť štát

27.09.2022 21:00

Čo by chceli kandidáti na župana pre Prešovský kraj urobiť?

Dana Jelinkova

Blog - Pravda stránka "Cieľom práva je pokoj, prostriedkom na dosiahnutie tohto cieľa je však boj." Rudolf Von Ihering: Boj za právo

Štatistiky blogu

Počet článkov: 45
Celková čítanosť: 116189x
Priemerná čítanosť článkov: 2582x

Autor blogu

Kategórie